airsoftbacau

Va rugam sa va logati!!
airsoftbacau

Va rugam sa va logati!!
airsoftbacau
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Airsoft Bacau
 
AcasaPortalUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training

In jos 
3 participanți
AutorMesaj
unistore.ro

unistore.ro


Mesaje : 4
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 44
Localizare : Piatra Neamt

Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Empty
MesajSubiect: Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training   Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 2:50 pm

Am postat in prima faza pe forumul ASR din dorinta de a impartasi idei cu utilizatorii din tara, dar vad ca nu sunt prea multe raspunsuri… Poate pe voi va va interesa despre acest scenariu pe care il jucam, in echipa Extrem Airsoft din Piatra Neamt:

Acest scenariu se preteaza pentru orice locatie (dar in special CQB), cu orice numar de jucatori, cu mentiunea si rezerva ca este indicat doar pentru antrenamentul echipei, cu scopul de a imbunatati jocul ca squad.

Se impart zece jucatori (ca sa fie un numar rotund) in doua tabere: cea care apara (steagul, traseul, orice) si cea care ataca.

Echipa care apara:
- trebuie sa fie superioara numeric pentru a simula o aparare bine organizata; acest aspect se atinge si prin functia de respawn
- se pozitioneaza in orice loc pe harta, si are ca scop impiedicarea celeilalte echipe sa isi atinga scopul prestabilit
- jucatorii loviti pot sa reinvie doar intr-un anumit punct din afara traseului echipei care ataca, ca sa nu existe tentatia tinerii sub asediu a zonei de respawn, si pentru a echilibra superioritatea numerica.

Echipa care ataca:
- este compusa din trei membri (pot fi si mai multi, dar am descoperit ca acesta este numarul magic)
- membrul care a fost lovit se declara eliminat si se repozitioneaza in spatele ultimului membru al squad-ului
- trebuie sa finalizeze traseul prestabilit, indiferent de cate ori sunt eliminati membrii sai

Cand am propus acest scenariu, am avut ca exemplu echipa din care fac parte, care este compusa atat din incepatori, cat si din jucatori cu peste 2 ani de joc. Cu totii am jucat acest scenariu, si cu totii am ajuns la concluzia ca este folositor.

De ce?

Pentru ca:

- se obliga deplasarea in squad (un lucru deficitar la multe echipe)

- se observa necesitatea antrenamentului individual de imbunatatire a tirului, la acei care sunt deficitari in acest domeniu;

- team leaderii (in special cei care conduc echipa de 3) isi exerseaza abilitatile de leadership sub stresul unei situatii imprevizibile creata de repozitionare adversarilor, opusa stilului de joc clasic, in care se stie cine a fost eliminat, cati au mai ramas in joc, si pozitia lor;

- incepatorii pot invata in mod direct de la avansati modul de punere in practica a tacticilor de lupta in echipa;

- avansatii pot observa initiativele si modul de desfasurare a actiunilor incepatorilor, si se pot corecta anumite deficiente chiar in acel moment, nu intr-o sedinta separata;

- se reduc timpii morti, care nu sunt in beneficiul niciunui jucator, si care detensioneaza atmosfera uneori pana la pierderea chefului de joc;

- creste eficienta tuturor participantilor la acest scenariu, daca se are in vedere completarea unui traseu compus dintr-o serie de elemente foarte intalnite in scenariile generale (de exemplu, un traseu compus din: deplasarea din punctul A in B, apoi curatarea unei camere, capturarea steagului, transportarea acestuia in punctul C final)

- consumul de bile poate fi doar constructiv daca se trage doar pe functia de
semi-automat, cu intentia de eliminare a adversarilor, si nu de a face
supresie fara rost.

Acest scenariu de joc va fi folosit de echipele care in loc sa joace pac-pac intr-o zi de duminica, vor dori sa isi imbunatateasca abilitatea de a indeplini misiuni dificile auto-impuse, si care isi doresc sa poata sa joace eficient cu orice membru din squad, fara afinitati particulare sau parteneriate prestabilite.

Mi-ar placea sa citesc si chiar sa aud niste pareri, eventual constructive, daca veti incerca acest scenariu dupa conditiile enumerate mai sus. In fond, daca noi simtim un progres, si acea satisfactie a lucrului bine facut dupa fiecare joc de acest fel, probabil ca nu suntem nebuni, nu?

Discutia originala se poate vizualiza pe Airsoft Romania: http://www.airsoftromania.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=6990&sid=128ac6e46c128fc3130e93382b014933
Sus In jos
http:// http://unistore.ro
wiborg
Shadows Assault Team
wiborg


Mesaje : 56
Data de inscriere : 21/11/2009
Varsta : 47
Localizare : Bacau

Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Empty
MesajSubiect: Re: Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training   Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 3:00 pm

Suna bine....si intr-adevar pare a avea un rol instructiv imediat ce se mai incalzeste si se aduna comunitatea...sunt convins ca se va incerca genul acesta de scenariu.


P.S. aaa era sa uit...Bine ai venit pe Forumul Comunitatii Airsoft Bacau!!!!
Sus In jos
http://www.shadows-assault-team.info/forum/index.php
unistore.ro

unistore.ro


Mesaje : 4
Data de inscriere : 17/02/2010
Varsta : 44
Localizare : Piatra Neamt

Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Empty
MesajSubiect: Re: Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training   Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 3:07 pm

Multumesc pentru urare!

Scopul acestui scenariu este perfectionarea miscarilor tactice de echipa, si nu e prea potrivit pentru o zi de joc in mai multi (30 de jucatori), asa cum am vazut ca va adunati cate-odata. Sper sa se bucure cineva de acest mod de joc...
Sus In jos
http:// http://unistore.ro
airsoft_nco

airsoft_nco


Mesaje : 132
Data de inscriere : 21/11/2009
Varsta : 45
Localizare : Bacau

Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Empty
MesajSubiect: Re: Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training   Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Icon_minitimeMier Feb 17, 2010 10:45 pm

wellcome si uite si parerea mea:

- super tare scenariul iar combinat cu ceea ce am propus pe site "THE PACKAGE" se poate face ceva foarte frumos.

ai mare dreptate despre beneficiile lucrului in acest mod si sincer cred ca e cea mai benefica metoda ca cei care nu stiu si vor sa stie se pot invata, obisnui, etc.

ai tot concursul meu daca vrei anumite metode mai putin "ortodoxe" care apartin "jocului real". Smile)

sper si sunt sigur ca o sa fie membrii doritori.

cel putin george, ovi, wib, danmgro, eagle, silver, zombie, dragonul , etc. (acum sa nu sariti de funduletz in sus ca nu v-am nominalizat) cyclops sunt doritori si chiar de abia astept sa vian caldura afara sa incerca, dezvoltam si sa ne intarim anumite rpincipii si moduri de executie ale diverselor chestii de airsoft la nivelul cel mai ridicat.
Sus In jos
Continut sponsorizat





Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Empty
MesajSubiect: Re: Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training   Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training Icon_minitime

Sus In jos
 
Echipa infinita: un scenariu pentru squad-training
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Scenariu "Fucked-up"
» ASCU 3 pentru GB v.3
» Vand diverse pentru AK
» Locatii pentru milsim
» Rugaminte pentru piatra..

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
airsoftbacau :: Jocuri de Airsoft :: Scenarii de joc-
Mergi direct la: